

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 78 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 600 W |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 78 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 4.7 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 99.7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 86.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 78 V |
| Clamping Voltage | 126 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 4.7 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 86.7 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 99.7 V |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27235
Ext.Price$0.27235
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27235 | $0.27235 |
| 10 | $0.24292 | $2.42920 |
| 50 | $0.21667 | $10.83350 |
| 100 | $0.18896 | $18.89600 |
| 500 | $0.16480 | $82.40000 |
| 1000 | $0.15878 | $158.78000 |
| 3000 | $0.15298 | $458.94000 |
| 5000 | $0.14494 | $724.70000 |
